The French Top 16 is a team championship taking place in Chartres, France from June 1-11. It begins with 2 pools of 8 teams where after 7 rounds the Top 4 and Bottom 4 advance to higher and lower brackets, with the French Champions decided in the higher bracket. Matches are played on 8 boards. The time control is 90 minutes for 40 moves, then 30 minutes to the end of the game, with a 30-second increment from move 1.
Chessdom.com will follow daily the live games .
Parallel : French Team Championship Top 16, Pool B / 2nd Maharashtra Open / Norway Chess / 23rd Dubai Open A / 23rd Dubai Open B / Limburg Open 2023 / 2. Laimer Pfingst-Open A
More : U18 German Championship / U16 German Championship / U14 German Championship / U12 German Championship / U10 German Championship / Girls U18 German Championship / Girls U16 German Championship / Girls U14 German Championship / Girls U12 German Championship / Girls U10 German Championship
Starting team ranking :
1. Bischwiller (RtgAvg:2594, TB1: 4 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Bacrot, Etienne
2672
FRA
2655
2
GM
Ragger, Markus
2631
AUT
2567
3
GM
Naiditsch, Arkadij
2669
AZE
2659
4
GM
Fressinet, Laurent
2632
FRA
2597
5
GM
Rodshtein, Maxim
2604
ISR
2593
6
GM
Le Roux, Jean-Pierre
2509
FRA
2548
7
GM
Maze, Sebastien
2539
FRA
2521
8
GM
Sebag, Marie
2421
FRA
2354
9
GM
Bellahcene, Bilel
2497
ALG
0
10
WGM
Maisuradze, Nino
2276
FRA
0
2. Tremblay en France (RtgAvg:2387, TB1: 4 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Van Foreest, Lucas
2547
NED
2579
2
GM
Shchekachev, Andrei
2508
FRA
2508
3
IM
Vlachos, Anatole
2448
GRE
2424
4
GM
Abergel, Thal
2373
FRA
2493
5
GM
Flom, Gabriel
2442
FRA
2375
6
IM
Shirazi, Kamran
2278
FRA
0
7
FM
Kuhn, Clement
2313
FRA
2347
8
Hernandez, Lara
1947
FRA
2185
9
FM
Mekhane, Adam
2188
FRA
2341
3. Lyon Olympique Echecs (RtgAvg:2437, TB1: 4 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Ter-Sahakyan, Samvel
2598
ARM
2587
2
GM
Grigoryan, Karen H.
2626
ARM
2556
3
GM
Pichot, Alan
2638
ARG
2590
4
GM
Vernay, Clovis
2491
SUI
2476
5
IM
Tahay, Alexis
2421
FRA
2322
6
IM
Benitah, Yohan
2361
FRA
2277
7
IM
Crut, Aurelien
2343
FRA
2259
8
Rollot, Florence
2018
FRA
2131
4. Echiquier Chalonnais (RtgAvg:2571, TB1: 3 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Korobov, Anton
2661
UKR
2659
2
GM
Grandelius, Nils
2674
SWE
2562
3
GM
Velten, Paul
2493
FRA
2570
4
GM
Fedorchuk, Sergey A.
2579
UKR
2548
5
GM
David, Alberto
2540
ITA
2390
6
GM
Dorfman, Iossif
2541
FRA
2403
7
IM
Bournel, Antoine
2354
FRA
2076
8
IM
Alexieva, Silvia
2213
FRA
2263
9
GM
Topalov, Veselin
2728
BUL
2655
5. C’Chartres Echecs (RtgAvg:2571, TB1: 1 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Ivanchuk, Vasyl
2655
UKR
2700
2
GM
Mamedov, Rauf
2642
AZE
2646
3
GM
Kamsky, Gata
2659
USA
2624
4
GM
Lagarde, Maxime
2597
FRA
2653
5
GM
Bauer, Christian
2593
FRA
2573
6
GM
Maurizzi, Marc`andria
2548
FRA
2525
7
GM
Guliyev, Namig
2521
AZE
2516
8
IM
Daulyte-Cornette, Deimante
2354
FRA
2317
6. Vandoeuvre Echecs (RtgAvg:2417, TB1: 0 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Donchenko, Alexander
2667
GER
2573
2
GM
Hamitevici, Vladimir
2493
MDA
2500
3
GM
Solodovnichenko, Yuri
2503
UKR
2573
4
IM
Brunner, Nicolas
2424
FRA
2470
5
FM
Decuigniere, Tom
2375
FRA
2432
6
IM
Savina, Anastasia
2341
FRA
2275
7
IM
Philippe, Christophe
2347
FRA
2328
8
WIM
Steil-Antoni, Fiona
2185
LUX
1983
7. Cappelle la Grande (RtgAvg:2435, TB1: 0 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Fedoseev, Vladimir
2676
FID
2650
2
GM
Edouard, Romain
2527
FRA
2583
3
GM
Dardha, Daniel
2619
BEL
2560
4
GM
Enchev, Ivajlo
2437
BUL
2579
6
Jossien, Remy
2231
FRA
2540
7
Maugenest, Ghislain
2212
FRA
2451
8
Lam, Sophie
2076
FRA
2186
9
Feryn, Benjamin
2171
FRA
2278
10
GM
Nikolov, Momchil
2506
BUL
2598
11
FM
Jossien, Arnaud
2268
FRA
2421
8. C.E.Strasbourg (RtgAvg:2115, TB1: 0 / TB2: 0)
Bo.
Name
Rtg
FED
RtgAvg
1
GM
Sanikidze, Tornike
2491
GEO
2589
2
GM
Prusikin, Michael
2513
GER
2508
3
GM
Rozentalis, Eduardas
2528
LTU
0
4
IM
Sharif, Mehrshad
2330
FRA
0
6
IM
Roos, Jean-Luc
2184
FRA
0
7
Olguin, Monica
1619
FRA
0
8
IM
Roos, Louis
2254
FRA
0